הסכם ממון

הסכם ממון שהוא חלק מהתחום של דיני משפחה, הוא הסכם הנחתם בין בני זוג לפני או אחרי נישואין וזאת במטרה להגן על כל אחד מהם במקרה של פרידה. הסכם ממון מפרט את האופן בו יחולק הרכוש המשותף במצב בו בני הזוג יחליטו להיפרד וזאת על מנת למנוע מצב שבו בני הזוג נשאר ללא דבר בתום מערכת היחסים.

הסכם ממון – על מה חותמים?

הסכם ממון מכיל בתוכו ציון מדויק של התאריך בו הזוג התחתן או לחילופין במקרה שמדובר בידועים בציבור, התאריך שבו נחתם ההסכם. בתוך הסכם ממון מפרטים את האופן בו יחולק כל הרכוש המשותף מכאן ואילך במקרה שהזוג יחליט להיפרד. בזמן חתימה על הסכם ממון, לא מצוין כל הרכוש שכבר קיים כיוון שברוב המקרים, הזוג לא צבר עוד רכוש משותף כך שלא ניתן לדעת באופן מדויק מה יהיה היקף הרכוש שייצבר יחד בזמן שנות הנישואין או הזוגיות. הסכם ממון מנחה כיצד לחלק את הרכוש שעתיד להיות של בני הזוג.

עורך דין גירושין

כיום קרוב ל-50% מזוגות מתגרשים

למה חשוב לחתום על הסכם ממון?

הסכם ממון מהווה תעודת ביטוח שבאמצעותה בני הזוג יכולים להיות בטוחים כי כל הרכוש אשר הם הביאו איתם לתוך מערכת היחסים נשאר עימם גם במקרה שהם ייפרדו ושכל הרכוש המשותף יחולק ביניהם באופן שווה. כל עוד הקשר הזוגי מתקיים ונמשך, הסכם ממון לא בא לידי ביטוי ואין צורך לממשו. הסכם ממון המהווה חלק מהתחום של דיני משפחה מהווה מעין אסמכתא כי במקרה של פרידה, אף אחד מהצדדים לא יישאר חסר כל.  ישנם לא מעט מקרים של גירושין ופרידות אשר נמשכים לא מעט שנים בבתי המשפט וברבים מן המקרים, הדבר נגרם כיוון שהזוג לא חתמו על הסכם ממון טרם הנישואים או בכלל. קיים חוק אשר אמור לסדר כך שכל אחד מבני הזוג יקבל את שמגיע לו באופן שווה לאחר הפרידה אך לא תמיד החלוקה נעשית באופן שווה. לכן, חשוב מאוד לשבת ולחתום על הסכם ממון שבני הזוג מסכימים עליו וזאת על מנת להימנע מחלוקה לא שווה של הרכוש בהמשך הדרך במקרה של פרידה.

איך החוק מתייחס לידועים בציבור

ישנם זוגות אשר מעדיפים לחיות יחד ולא להתחתן. במקרים שכאלה, הסכם ממון הופך להיות מעבר להמלצה. חוק יחסי ממון אינו רלוונטי במקרים של ידועים בציבור ולכן ההסכם החוקי היחיד שניתן לעשות על מנת להבטיח את העתיד הכלכלי של בני הזוג במקרה של פרידה הוא הסכם ממון. במקרים של ידועים בציבור, נושא הסכם ממון הוא קצת בעייתי כי חייבים להגדיר מתי התחיל הקשר על מנת לקבוע מבין הרכוש שקיים, מה שייך לאחד מבני הזוג ומה נחשב כרכוש משותף. כאשר ידועים בציבור חותמים על הסכם ממון, תאריך התחלת הקשר מצוין בבירור.