זכויות יוצרים

זכויות יוצרים

זכויות יוצרים

זכויות יוצרים מוענקות לכל מי שיוצר יצירה כלשהי או עבודה מסוימת שלא הומצאה לפני כן ובמידה ומישהו אחר מעוניין לעשות שימוש בה הוא חייב לקבל את אישורו או את סירובו (במידה שלא מעוניין לאשר את השימוש) בין אם מדובר בשימוש למטרה מסחרית או שימוש אישי. במידה ומתרחשת הפרה של זכויות יוצרים כל אדם רשאי לפנות אל עו"ד זכויות יוצרים או עורך דין מסחרי ולתבוע את מי שעשה שימוש ביצירה ללא אישורו של היוצר.

זכויות יוצרים – בעל הזכויות

בדרך כלל בעל זכויות יוצרים הוא היוצר אך ישנם מקרים יוצאי דופן כמו למשל עובד אשר מכין עבודה כלשהי במסגרת עבודתו ואז זכויות יוצרים אלה שייכות לבעל החברה או העסק שבה הוא עובד. במידה וצלם נדרש לצלם תמונה כלשהי בהזמנתו של הלקוח, גם אז זכויות היוצרים יהיו שייכות אל מי שהזמין את העבודה ולא לצלם עצמו. צלם אשר מצלם תמונות בזמנו הפנוי ולא על פי הזמנה של לקוח הוא זה שמחזיק בזכות של זכויות יוצרים ובמידה ונעשה באחד מהצילומים שלו למטרות עסקיות כאלה ואחרות הוא רשאי לבצע פניה לעורך דין מסחרי על מנת שזה יגן עליו ויחייב את החברה לשלם לו פיצויים עבור הפרה של זכויות יוצרים.

זכויות יוצרים – מה לא נכלל?

כאשר אנו מדברים על נושא של זכויות יוצרים חשוב להבין כי ישנם דברים שלא נכנסים לקטגוריה הזו. אם ניקח לדוגמה נושא של רעיונות – הם אינם נכנסים לקטגוריה של הפרת זכויות יוצרם אך אם מדובר ברעיון אשר נתנו לו ביטוי באופן אומנותי הדבר ייכנס לקטגוריה של זכויות יוצרים. אם ניקח לדוגמה סגנונות של ציור הדבר לא ייכנס לקטגוריה של זכויות יוצרים. ישנם לא מעט אמנים אשר מציירים בסגנונות מסוימים כאשר כל אחד מהם רשאי לתת ביטוי אישי לסגנון הקיים. הציורים האישיים שכל אחד מהאמנים מצייר הם כבר כן מוגנים על ידי עו"ד זכויות יוצרים. תגליות שונות בתחום המדע או כתבי עיתונות אשר מצויים בידי כל , עוד" זכויות יוצרים לא יכול לנסות ולהגן עליהם תחת ההנחה שהם שהתקיימה כאן הפרה של זכויות יוצרים. במידה ואנו רוצים לעשות למשל שימוש בנתונים אשר נמצאים בתוך מאגר נתונים כלשהו אנו יכולים לעשות זאת, אך העתקה של אותה אינפורמציה באופן מדויק כמו שהיא בנויה בתוך מאגר הנתונים כבר נחשבת הפרה של זכויות יוצרים.