כל מה שצריך לדעת על ירושות

ירושות כולל בתוכן את כל הרכוש והנכסים שיש ברשותו של אדם כלשהו אשר מחולקים בין כל יורשיו לאחר מותו. בין אם מדובר בירושה שמחולקת בהתאם לצוואה שהוכנה מראש או ירושות שמחולקות על פי דין, חייבים להגיש בקשה ( צו קיום צוואה או צו ירושה ) ליישום הצוואה.

מהי ירושה?

לאחר מותו של אדם, רכושו ונכסיו של המנוח מועברים ליורשיו. בראייה משפטית, ירושה היא פעולה המתייחסת להעברת עזבונו של האדם ליורשיו. היורש או היורשים מקבלים את חלקם בעיזבונו של המנוח הכולל גם את חובותיו עד לתקרת הירושה. כלומר, הרכוש, הנכסים, ממון וכדומה בקיזוז חובותיו של המנוח. ישנן שתי דרכים בהן ניתן לרשת אדם : ירושות על פי דין וירושות על פי צוואה.

מהו צו ירושה?

כאשר אדם נפטר מבלי שהשאיר צוואה אחריו, על מנת לחלק ירושות חייבים להגיש בקשת צו ירושה אל רשם לענייני ירושה. על מנת שכל הירושה תוכל להתחלק, צו ירושה קובע מי הם היורשים של כל הרכוש וכיצד הוא אמור להתחלק בין כולם. על מנת לבצע חלוקת ירושות, מי שמגיש צו ירושה חייב לפנות אל עורך דין ירושות על מנת שזה יוכל לרשום את כל הנכסים של הנפטר ויבצע את חלוקת הירושות בפועל אל היורשים של הנפטר.

ירושות על פי דין

במידה ואדם אינו משאיר צוואה אחרי המפרטת כיצד היה רוצה לחלק את רכושו לאחר מותו, כל הרכוש שלו יחולק באופן בו בן או בת הזוג שעדיין בחיים יקבלו חצי מהרכוש וכל השאר יחולק באופן שווה לילדיו. ירושות על פי דין יכולות להיות מאוד בעיתיות כמו למשל במקרה בו בן או בת הזוג שבבעלותו חצי מהן הדירה בה הוא חי עם בן או הבת זוג ולאחר מותם מקבל עוד רבע מהדירה, כאשר הרבע הנותר מחולק באופן שווה בין הילדים של השניים. במקרה שכזה, בן או בת הזוג שעודם בחיים עלולים להיתקל במצב בו הילדים ירצו למכור את הדירה ויעמוד בפני מצב כלכלי לא פשוט של מכירת כל הדירה או לחילופין קנייה של הרבע שנמצא בבעלותם של הילדים. ידוע כי ירושות על פי דין גרמו בעבר ללא מעט סכסוכים ומחלוקות בין בני משפחה ולכן מאוד מומלץ לפנות אל עורך דין ירושות ולהכין צוואה מבעוד מועד על מנת להימנע מויכוחים מיותרים בתוך המשפחה.  על מנת לחלק את רכושו של אדם שלא הכין צוואה טרם מותו, חייבים לפנות ולהגיש בקשת צו ירושה אל רשם לענייני ירושות על מנת שזה יעביר את הבקשה הלאה ולבסוף יתקבל אישור לחלק ירושות על פי דין בהתאם לחוק ירושות.

ירושות על פי צוואות

לכל אדם בין אם יש ברשותו רכוש רב או לא, מומלץ להכין צוואה על מנת שרצונו האמיתי יוכל להתבצע גם לאחר מותו. ירושות על פי צוואות מתחלקות באופן שבו הנפטר החליט טרם מותו. כל אדם רשאי לחלק את רכושו באופן שבו הוא רואה לנכון ועל מנת לוודא שהדבר אכן יתבצע עליו להכין צוואה ובה פירוט כיצד הוא מחלק ירושות לכל מי שהוא בוחר. כל אדם יכול להחליט אם הוא מעוניין למשל לתרום את כל רכושו לצדקה, לחברים קרובים ו/או למשפחה.  צוואה ובה פירוט ירושות ניתן לשנות כך שאדם שהכין צוואה ולאחר שנה או כל זמן אחר החליט לשנותה יכול לעושת זאת באמצעות פנייה אל עורך דין ירושות. עורך דין ירושות יידע להנחות כל אדם אשר מגיע אליו כיצד לערוך צוואה באופן חוקי וראוי ועל ידי כך לוודא כי רצונות יתבצע לאחר מותו.

למידע נוסף על ירושות וצוואות ניתן למצוא באתר של משרד המשפטים